Kunsthåndværkere 2019

Kunsthåndværkermarked lørdag, d. 17. august 2019, kl. 10.00 – 15.30 på Brinck Seidelinsgade i Hjørring.
Her er de deltagende kunsthåndværkere:

Tekstil
Mette Albæk Christensen
Søparken 57
9320 Hjallerup
tlf. 3054 4470
kontakt@mettealbaekdesign.dk
https://mettealbaekdesign.com
 

Keramik
Bruuns Keramik
Trine Bruun
Bjørnholmsvej 134, Overlade
9670 Løgstør
tlf. 2567 2629
bruunskeramik@bruunskeramik.dk
www.bruunskeramik.dk

 

Læder
Gry Læderhåndværk
Astrid Gry
Islandsgade 11, 2.th.
9000 Aalborg 
tlf. 6134 3332
gryleathercraft@gmail.com
Instagram: gry_laederhandvaerk

 
Keramik
Cille Colberg
Degnbølvej 4
9800 Hjørring
 
Keramik
Catherine Collart
Rendbækvej 112, 9493 Saltum
tlf. 6166 6602
catherine@collart.dk
www.collart.dk
 
Keramik
Tina Ferch
Tranumparken 39
9220 Aalborg
tlf. 2991 4459
tinaferch@hotmail.com
https://www.facebook.com/ferchkunstogdesign
 
Strik/tekstil
Jette Roed Helbo
Vestre allé 40
7760 Hurup
tlf. 3024 5702
jette.helbo@mail.tele.dk
www.jetteroedhelbo.dk
 
Tekstil/nunofilt
Annie Henriksen
Bredgade 132
9700 Brønderslev
tlf. 3013 8326
annie.henriksen9700@gmail.com
www.anniehenriksen.dk
 

Keramik
Janice Hunter
Tornby gl Skole
Gl. Skolevej 4A
9850 Hirtshals
tlf. 9897 7668
janicehunter20@hotmail.com
https://www.facebook.com/JaniceHunter.dk/

 
Papir
Jette Klokkerholm
Aalborgvej 31
9800 Hjørring
tlf. 2149 8332 
j.klokkerholm@gmail.com

 
Tekstil
Birthe Kobæk
Ørnsøvej 2 st.tv.
8600 Silkeborg
tlf. 5093 9479
birthelund@teliamail.dk
 
Tekstil
Jane Høje Kristensen
Ydbyvej 156, Ydby
7760 Hurup
tlf. 9795 6001
jane@jhk-design.dk
www.jhk-design.dk
 
Læder
Sergio Kuraitis
Ulleruphusevej 12, Alsted,
900 Nykøbing M
tlf. 6060 8617
sergio@kuraitis.dk
www.kuraitis.dk
 
Keramik
Louise Lange
Hjelmerstald 15
9000 Aalborg
tlf.  2622 2743
Langekeramik@gmail.com
www.langekeramik.dk


 
Smykker
Lisbeth Larsen
Porshedevej 21
9240 Nibe
tlf. 4054 7020
Lisbeth-l@mail.dk
www.galleri-lisbeth.dk
 
Plexiglas/bronze
Morten Lykke
Rævskærvej 40, Tornby
9850 Hirtshals
tlf. 7269 0664
ml@mortenlykke.dk
www.mortenlykke.dk
 
Porcelæn
Louise Maagaard
Vestergade 16
9360 Hadsund
tlf. 6022 1844
Maagaard.desigb@gmail.com
www.louisemaagaard.dk
 
Træ
Niels Peder Miltersen
Nøddevej 9
9310 Vodskov
tlf. 2244 8310
npm@os.dk
 
Glas
Adam Mowen
Lønstrupvej 385
9800 Hjørring
tlf. 3134 5810
adammowen@hotmail.com 
 
Tekstil
Lise Møller
Havbro 99, Havbro
9600 Aars
tlf. 2332 0153
lise@lisemdesign.dk
www.lisemdesign.dk
 
Porcelænssmykker
Vibeke Nøddebo
Poseidonvej 33
9210 Aalborg SØ
tlf. 3066 9746
vibekenoeddebo@gmail.com
vibekenoeddebo.dk

 
 Smykker
Alette Nørgård
Skovfyrvej 2
9850 Hirtshals
tlf. 6073 0933
an-tc@hotmail.com
 
Glas
Marlene Nørhave
Nørrehaven 2
9320 Hjallerup
tlf. 2395 9671
kontakt@marlenenorhave.dk
www.marlenenorhave.dk
 

Keramik
Suso.dk keramik
Mylundvej 117, 9740 Jerslev
tlf. 3074 0924
suso@suso.dk
www.suso.dk

 
Tekstiltryk
Annalise Overgård
Algade 11, Koldby
7752 Snedsted
tlf. 9793 6587
annalise@aopo.dk
www.annaliseovergaard.dk
 
Tekstil
Hanne Petersen
Østermarksvej 14
9320 Hjallerup
tlf. 6168 0169
Hmj1952@gmail.com
www.hannepstrik.dk
 
Skind og strik
Laila og Susanne Petersen
Strandbyvej 1 B
8240 Risskov
tlf. 2169 9921
Susannerolf04@live.dk
 
Keramik
Else Rasmussen
Hyltvej 42
9560 Hadsund
tlf. 2424 4059
keramiker@elser.dk
www.elser.dk
 
Pil
Annette Refsgaard
Vadgårdsvej 18, 9500 Hobro
tlf. 9839 6049
floutrup@hotmail.com
www.tantepil.dk

 
Smykker
Karen Riis
Gl. Landevej 21, Tornby
9850 Hirtshals
tlf. 5329 8375
karen@karenriisdesign.dk
www.karenriisdesign.dk
 
Knapper
Birthe Sahl
Aalborgvej 18
9460 Brovst
tlf. 3051 7204
Birthesahl238568@gmail.com
 
Keramik
Elin Sonne
Gettrupvej 45
9550 Mariager
tlf. 5092 7315
sonneargus@mail.dk
www.sonnes-galleri.dk
 
Keramik
Helene Stigel
Gothersgade 151, kld.,
1123 København K
tlf. 2759 1481
helenestigel@gmail.com
www.helenestigel.dk
 
Tekstil
Mona Thy
Parallelvej 1
7100 Vejle
tlf. 2336 0985
monathy@privat.dk
www.thydesign.dk
 
Keramik
Trine Toft
Skråvej 1
Smollerup
7850 Stoholm J
tlf. 2445 2664
tt@trinetoft.dk
www.trinetoft.dk
 
Tekstil
Birgitte Tolnov
Skagen Landevej 216
9800 Hjørring
tlf. 2372 9623
tolnov@has.dk
www.tolnov.dk
 
Redesign
Jonna Vestergaard
Augustenborggade 23f, 1.th.
8000 Århus C
tlf. 3134 5810
jonnavestergaard@hotmail.com
 
Keramik
Dorte Visby
Mårup Kirkevej 62, Lønstrup
9800 Hjørring
tlf. 9896 0661
dsv@dortevisby.dk
www.dortevisby.dk
 
Smykker
Marie og Anne-Mette Weinreich
Lindholm Søpark 32,  3.th.
9400 Nr. Sundby
tlf. 2183 4900
mweinreich16@gmail.com
www.weinreich-design.com 
 
Smykker
Andreas og Beate Wörner
Højtvedvej 7, Mygdal,
9800 Hjørring
tlf. 9897 5223
info@rav-vaerkstedet.dk
www.rav-vaerkstedet.dk
 
Smykker
Elin Aabenhus
Fælledvej 18a, Fjellerup strand
8585 Glesborg
tlf. 5581 7877
mosehuset@sol.dk
www.elinaabenhus.dk