Kunsthåndværkere 2022

Kunsthåndværkermarkedet i Hjørring afholdes lørdag, d. 20. august 2022, kl. 10.00 – 15.30 på  Vendsyssel teater, Banegårdspladsen 4, 9800 Hjørring.
Her er de deltagende kunsthåndværkere:

Tekstil
Mette Albæk Christensen
Tårsvej 40
9870 Sindal
tlf. 3054 4470
kontakt@mettealbaekdesign.dk
https://mettealbaekdesign.com
Keramik
Catherine Collart
Rendbækvej 112, 9493 Saltum
tlf. 6166 6602
catherine@collart.dk
www.collart.dk
Keramik
Tina Ferch
Tranumparken 39
9220 Aalborg
tlf. 2991 4459
tinaferch@hotmail.com
https://www.facebook.com/ferchkunstogdesign
Smykker
Inge Fonsager
Sneppevej 58
9270 Klarup
tlf. 2976 4946
if@klarupnet.dk
Tekstil/nunofilt
Annie Henriksen
Bredgade 132
9700 Brønderslev
tlf. 3013 8326
annie.henriksen9700@gmail.com
www.anniehenriksen.dk

Keramik
Mette Godske Houmann
Vårsvej 14
9800 Hjørring
tlf.
mettegodskehoumann@gmail.com

Keramik
Jane Frost Jensen
Birke Allé 7D, Skalborg
9200 Aalborg
tlf.
janefrostjensen@gmail.com
Keramik
Anna Johannsdottir
Aalborgvej 18
9700 Brønderslev
tlf. 2332 4640
anna@mylund-keramik.dk
www.mylund-keramik.dk
Tekstil
Elsebeth Nygaard Johansen
Fortevej 66A
8240 Risskov
tlf. 2257 8726
elsebeth.n.johansen@gmail.com
Glas
Gitte Klarup
Glas & Glimt
Jyllandsgade 81
9520 Skørping
tlf. 9839 2991
gitte@glasogglimt.dk
www.glasogglimt.dk
Papir
Jette Klokkerholm
Aalborgvej 31
9800 Hjørring
tlf. 2149 8332
Jette.Klokkerholm@nordjyske.dk
Tekstil
Birthe Kobæk
Ørnsøvej 2 st.tv.
8600 Silkeborg
tlf. 5093 9479
birthelund@teliamail.dk
Smykker/papirgarn
Anna Kolind
Akseltorv 5A
9800 Hjørring
tlf. 2171 6220
anna-kolind@tdcadsl.dk
Keramik
Joan Grønfelt Kristensen
Hjørringgade 7
9850 Hirtshals
tlf.  2512 7119
kontakt@groenfeldt.nu
www.groenfeldt.nu
Læder
Sergio Kuraitis
Ulleruphusevej 12, Alsted,
900 Nykøbing M
tlf. 6060 8617
sergio@kuraitis.dk
www.kuraitis.dk
Smykker
Lisbeth Larsen
Porshedevej 21
9240 Nibe
tlf. 4054 7020
Lisbeth-l@mail.dk
www.galleri-lisbeth.dk
Smykker
Jytte Lyhne
Koldingvej 130
7100 Vejle
tlf. 2269 0853
jyttelyhne@gmail.com
www.jyttelyhnesmykker.dk
Plexiglas/bronze
Morten Lykke
Rævskærvej 40, Tornby
9850 Hirtshals
tlf. 7269 0664
ml@mortenlykke.dk
www.mortenlykke.dk
Glas
Adam Mowen
Lønstrupvej 385
9800 Hjørring
tlf. 3134 5810
adammowen@hotmail.com
Tekstil
Lise Møller
Havbro 99, Havbro
9600 Aars
tlf. 2332 0153
lise@lisemdesign.dk
www.lisemdesign.dk
Keramik
Nils Møller
Algade 4
9300 Sæby
tlf. 6171 8358
nils@nilsmoller.dk
www.nilsmoller.dk
Porcelæn
Louise Maagaard
Vestergade 16
9360 Hadsund
tlf. 6022 1844
Maagaard.desigb@gmail.com
www.louisemaagaard.dk
Træ
Henning V. Nielsen
Vendiavej 2E, 3
9800 Hjørring
tlf. 2946 8955
hvntraekunst@gmail.com
www.hvntraekunst.dk
Smykker
Alette Nørgård
Skovfyrvej 2
9850 Hirtshals
tlf. 6073 0933
an-tc@hotmail.com 
https://www.facebook.com/nordgaardsmykker/
Tekstiltryk
Annalise Overgård
Algade 11, Koldby
7752 Snedsted
tlf. 9793 6587
annalise@aopo.dk
www.annaliseovergaard.dk
Skind og strik
Laila og Susanne Petersen
Strandbyvej 1 B
8240 Risskov
tlf. 2169 9921 og 2625 3261
Susannerolf04@live.dk
Smykker
Sonja Plougsgaard
Skolevej 19
6950 Ringkøbing
tlf. 2343 8798
splougsgaard@gmail.com
https://kunsteninvitererindenfor.dk
Strik
Ulla Præstholm
Rævbakkevej 104
9800 Hjørring
tlf. 3013 9236
krinolinestrik@gmail.com
Pil
Annette Refsgaard
Vadgårdsvej 18, 9500 Hobro
tlf. 9839 6049
floutrup@hotmail.com
www.tantepil.dk
Smykker
Grethe Lykke Refsgaard
Vinkelvej 11
9520 Skørping
tlf. 2253 1407
glykkerefsgaard@gmail.com
Smykker
Karen Riis
Gl. Landevej 21, Tornby
9850 Hirtshals
tlf. 5329 8375
karen@karenriisdesign.dk
www.karenriisdesign.dk
Papir
Anna Schepper
Fredensvej 9
9800 Hjørring
tlf. 4063 2152
annaschepper@pm.me
 
Keramik
Elin Sonne
Gettrupvej 45
9550 Mariager
tlf. 5092 7315
sonneargus@mail.dk
www.sonnes-galleri.dk
Keramik
Helene Stigel
Gothersgade 151, kld.,
1123 København K
tlf. 2759 1481
helenestigel@gmail.com
www.helenestigel.dk
Smykker/flammeglas
Susan Vivi Sørensen
Nordvestkajen 3
9850 Hirtshals
tlf. 2573 3229
svs@svs-art.com
www.svs-art.com
Tekstil
Mona Thy
Parallelvej 1
7100 Vejle
tlf. 2336 0985
monathy@privat.dk
www.thydesign.dk
Tekstil
Birgitte Tolnov
Skagen Landevej 216
9800 Hjørring
tlf. 2372 9623
tolnov@has.dk
www.tolnov.dk
Tekstil
Pia Toustrup
Silkeborgvej 104 kld.
9000 Aarhus
tlf. 2162 3602
piatoustrupdesign@gmail.com
www.piatoustrup.com
Keramik
Dorte Visby
Mårup Kirkevej 62, Lønstrup
9800 Hjørring
tlf. 9896 0661
dsv@dortevisby.dk
www.dortevisby.dk
Smykker
Marie og Anne-Mette Weinreich
Lindholm Søpark 32, 3.th.
9400 Nr. Sundby
tlf. 2183 4900
mweinreich16@gmail.com
www.weinreich-design.com
Smykker
Andreas og Beate Wörner
Højtvedvej 7, Mygdal,
9800 Hjørring
tlf. 9897 5223
info@rav-vaerkstedet.dk
www.rav-vaerkstedet.dk